Monday, March 20, 2017

20 Mart Bahar Ekinoksunuz Kutlu Olsun

Sandro Botticelli'nin La Primavera (Bahar Alegorisi) adlı tablosu, 1482.


Bugün 20 Mart, kuzey yarımkürede Bahar Ekinoksu.
güney yarımküre için ise Sonbahar...
Hem kültürel, hem de astronomik bir olay bu.
Dünya'nın tam ortasından geçtiği varsayılan ekvator dairesinin Güneş'in tam ortasından geçtiği varsayılan daire ile kesiştiği ana atfedilen isim ekinoks.
Latincede eşit manasına gelen equi sözcüğü ile gece manasına gelen nox sözcüğünün birleşmesinden oluşuyor.
Türkçe'ye "eşit gece" olarak çevirebiliriz.

Gece ve gündüzlerin aşağı yukarı eşit uzunlukta olduğu günlerden geçiyoruz.
Sonra yavaş yavaş kuzeyde geceler kısalacak, güneyde ise uzayacak. Kuzey yarımküre Güneş'e doğru eğilip yaz mevsimine girerken güney yarımküre Güneş'ten uzaklaşıp kış mevsimine hazırlanacak.

"Beni bu güzel havalar mahvetti" dizesindeki "güzel havalar"ın müsebbibi olan ekliptik düzlem. (Temsili) Bahar ekinoksu sadece astronomik bir olay değil. Aynı zamanda kültürel de bir olay.

Bu dönemde, Dünya gezegeninin halkları, baharı yahut sonbaharı karşılayan doğa bayramlarını kutlayacaklar.

İnsanlar doğa ile buluşmak için pikniklere gidecekler, doğa içinde çeşitli ritüeller yapacaklar, toprağı ekip dikmeye başlayacaklar. Çocukların oyunları bile değişecek baharın gelişiyle: Bir anda ipler, uçurtmalar çıkmaya başlayacak piyasaya. İp atlayacaklar, uçurtma uçuracaklar, papatya taçları yapacaklar; kış oyunlarından bahar oyunlarına geçecekler.

Ben de kendimce kutluyorum bahar ekinoksunu. Bol bol ağaçların arasında dolaşıyorum bu bahar.
Hayatımda ilk kez ğaçların nasıl büyüdüğünü bol bol gözlemleme şansı buluyorum. Zaten var olan dallarının uçlarından nasıl yeni taze dallar çıkıyor, bu şekilde nasıl uzayıp gidiyorlar...

Akçaağacın eski dallarının üzerinden büyüyen yeni, taze dallar. 


Ağaçlar çok acayip yaratıklar. Çok ilginç ve çok güzeller. Onlar bizim yaşam kaynağımız. Aldığımız nefeslerin sebebi onlar.
Bu Dünya'nın gerçek sahipleri...

Ege'de ağaçlar çoktan çiçek açtılar. Burada ise  bu yeni uzayan dalların üzerinde küçük küçük tomurcuklar da var sadece. Vakti geldiğinde açılıp yaprak olacaklar o tomurcuklar. Çok seviyorum bu döngüyü izlemeyi. Doğanın içinde yaşama fırsatı bulduğum için kendimi çok şanslı ve mutlu hissediyorum.

Diğer yandan bahar ekinoksu sadece astronomik ve kültürel değil, aynı zamanda biyolojik de bir olay. Doğayı uyandırdığı gibi, bedenlerimizi de uyandırıyor.
Kışın tekdüzeliğinde uyarıcılara acıkmış olan algılarımız için bir cümbüş, bir ziyafet bu dönem.
Tatlar, kokular, sesler, renkler, dokunuşlar daha bir güçlü hissedilmeye başlanıyor. Aynı zamanda mutluluklar ve bunalımlar da. Ne var ise o anda yaşanan, biraz daha güçlü fark ettiriyor kendini. Kış uykusundan uyanıyoruz.


Sadece insana has değil bu uyanış. Kuşlar fark ediyorlar ki artık göçmek gerek. Vahşi yaşam birden hareketleniyor. Börtü böceğinden kuşuna, aslanından ayısına kadar tüm yaşam zinciri bir silkinip kendine geliyor.Bu aynı zamanda bir bilinç uyanışı.
Yeni farkındalıklara hazır bilinçler, eşikte olanlar için.
Yeni kararlar için, olmayacak olanı terk edişler ve olacak olana yönelik yeni başlangıçlar için, kendini güçlü hissetmeler ve içinde "o" gücü bulmalar için...

Doğanın döngüleriyle birlikte hareket edenler bu zamanın anlam önemini bilirler.

Bilen bilmeyen herkesin bahar ekinoksunu kutlarım.
Bu bahar içinizdeki "o" gücü bulmanız ve gerçekleştirmek için hazır olduğunuz tüm güzellikleri hayata geçirebilmeniz dileğiyle...

Özlem Şencan


0 comments:

Blog Archive

Powered by Blogger.