Tuesday, October 25, 2016

Milford Köyü'ndeki Minik Kütüphane

Merhabalar
Bu blog yazısını, bağlı bulunduğumuz köy olan Milford'ın minik kütüphanesinden yazıyorum.
Prince Edward County kütüphane ağının 6 ayağından biri Milford Kütüphanesi. Bu 6 ayaktan, County'nin merkezi olan Picton hariç hepsi, tek göz, küçük köy kütüphaneleri. Haftada birkaç gün ve günde birkaç saat açık olan bu kütüphanelerin işlevi sadece kitap ödünç almak ve ödev yapmak değil. Bu yazımda, yaklaşık 1000 civarında nüfusu olan Milford kütüphanesinin nelere kadir olduğunu anlatacağım.


Bir paravanla ikiye bölünmüş tek bir odadan oluşan kütüphanede, kitap, gazete, dergi gibi standart okuma materyallerinin ve bilgisayar, kablosuz internet gibi her kütüphanede olması gereken hizmetlerin yanı sıra DVD ve müzik CD'si arşivi bulunuyor. Paravanın ötesi ise başka bir hikaye. Odanın bu bölümünde müzik aletleri var. Akustik, klasik ve elektro gitarlar, amfiler, orglar, davullar ve çeşitli etnik çalgılar olan müzik bölümünden, tıpkı kitap ödünç alır gibi, herhangi bir ücret ödemeden bir müzik aleti ödünç alabiliyorsunuz.Kanada'da kütüphane kültürü doğumdan itibaren başlıyor. Örneğin Milford'daki kütüphanenin kapısında, içeride bebek emzirebileceğinize dair bir ibare var.  Aslında Kanada'da, kanunlara göre bir anne, kapıda emzirme sticker'ı var mı yok mu diye  bakması gerekmeden, bebeğini dilediği yerde, dilediği zaman emzirebilir ama yine de, öncelikle devletin kadın hakları ve çocuk sağlığı ile ilgili politikalarının bir sembolü olarak ve buna ek olarak kütüphanelerin herkes için olduğunun, yeni doğmuş bir bebeğin bile kütüphanede yeri olduğunun bir göstergesi olarak o ibarenin orada olması önemli. Ben çok beğendim. Çok takdir ettim.
Bir diğer paragrafa geçmeden önce, tuvalette bir alt değiştirme ünitesi olduğunu da belirteyim.Sadece küçük bebekler değil, gürültücü yumurcaklar için de yer var bu kütüphanede. Müzik odasını ayıran paravanın hemen önünde, oyuncaklar, küçük okuma masaları ve çocuk kitaplarıyla, kütüphanenin çocuk bölümü var. Yerde minik bir oyun halısı, birkaç raf oyuncak, kukla, yapboz, boya kalemi, oyuncak küpler, minyatür bir çiftlik, para birimlerini anlasın diye oyuncak yazarkasa ve bir duvar çocuk kitabı var çocuk bölümünde. Cumartesi sabahı 3,5 yaşındaki çocuğumuzla geldik buraya. Dilediği gibi oynadı, kitaplara baktı, konuştu, yazdı, çizdi. Hiç kimse kötü kötü bakmadı. Hiç kimse cık cık cık yapıp, parmak sallayıp uyarmadı.O çocuğun orada bulunması herkes için normal ve hatta gerekliydi. Çıkarken de "Anne, ben kütüphaneyi çok şevdim" dedi. "Ne güzel..." dedim, "hep geliriz bundan sonra."
Kütüphanenin, insanları kültürel yönden besleme dışında bir işlevi daha var burada: İnsanların sosyalleşmelerine katkıda bulunmak. Örneğin az önce "Knit and Chat" adlı örgü ve sohbet etkinliği vardı.  Milford ve mahallelerinde yaşayan bir grup hanım toplanıp kahve içip sohbet ediyorlar. Örgülerini de getiriyorlar. Bunu her Salı yapıyorlar. Hem birbirleriyle sosyal bağlar kurup hem bir şeyler üretip, hem de keyifli zaman geçiriyorlar.Son olarak kütüphanenin insanları bilgilendirme işlevinden bahsedip bu yazıyı da burada sonlandıracağım. Aile içi şiddet ne yazık ki dünyanın her yerinde var olan büyük bir sorun. Kanada hükümeti bu konuda kesinlikle taviz vermiyor. Eğer herhangi bir yerde bir büyükten dayak yiyen bir çocuk görürseniz bunu yetkililere bildirmek sizin vatandaşlık göreviniz. Aynı şekilde bir adam sokak ortasında bir kadını dövüyorsa "Kocasıdır, yapar" deyip geçmiyor kimse. Tabii şidddetin görünen yüzüne müdahale etmek kolay, ama bir de görünmeyen yüzü var. Aile içi şiddet bazen dört duvar arasında, kimsecikler duymadan, bilmeden, kimsenin yardım etme şansı olmadan yaşanıyor. İşte bu şekilde bir şiddete maruz kalıyorsanız neler yapmanız, nereyi aramanız gerektiğini anlatan broşürler var bu küçücük kütüphanenin her yerinde. Her yerinde diyorum çünkü sadece bir yere bırakıp insanların görmesini beklemiyorlar o broşürleri. Bir tanesi girişte asılı mesela, diğeri müzik bölümünün girişinde, kütüphanenin raflarına da belirli aralıklarla yerleştirilmiş bu broşürler. Sadece şiddet görüyorsanız değil, bir tanıdığınızın şiddet gördüğüne ve yardıma ihtiyacı olduğuna inanıyorsanız ne yapmanız gerektiğini anlatan broşürler de var. Tüm bunların yanı sıra Kanada Medeni Kanunu'nu, boşanma durumundaki haklarınızı anlatan broşürler de var. Laf olsun diye değil, Kadın Hakları, Kanada'da ciddi bir şekilde hayata geçiriliyor. Bu konuyu daha sonraki bir yazımda ayrıntılı olarak ele almak niyetindeyim.
Tabii bunlar bizim Türkiye'de de görmeyi arzu ettiğimiz hareketler diyor ve vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

Eğer blogumun içeriğini beğendiyseniz, sosyal medya hesaplarınızda linkini paylaşıp daha geniş bir
okuyucu kitlesine ulaşmamı sağlayabilirsiniz.
hamiş: Prince Edward County kütüphane ağı hakkında ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz bu linke bir göz atın:    http://peclibrary.org/

2 comments:

  1. Sevgili Özlem; O kütüphaneye bilgisayarla ve Kanada dışından üye olunamaz mı. Üye kartı ve pin nasıl elde edilir?

    ReplyDelete
  2. Merhaba buna benzer bir uygulama Istanbul daki çocuk Kütüphanelerinin bazılarında var.cocuklar için oldukça faydali.daha da geliştirilebilir tabi.

    ReplyDelete

Blog Archive

Powered by Blogger.